Komunikace v praxi, Chotěboř

Díky příspěvku z grklima-chotebor_4antu ESF a Městskému úřadu v Chotěboři dostaly začínající učitelky mateřských škol v Chotěboři a okolí nabídku se zúčastnit interaktivního a převážně praktického školení, zaměřeného na upevnění a rozvíjení témat – Zásady pro navození bezpečného klima ve třídě a Rozvíjení a nácvik komunikačních dovedností. Cílem školení bylo nabídnout učitelům/učitelkám prostor, kde získají podporu pro zvládání zátěžových komunikačních situací. Kurz byl navíc akreditován MŠMT, a tak všichni zúčastnění mohli dostat osvědčení o prohloubení své profesní kvalifikace.

Byla jsem oslovena lektorsky vést tento workshop a měla jsem velkou radost,  že o účast v kurzu byl zájem. Ještě víc mě potěšilo, že po ukončení kurzu a provedení evaluace se ukázalo, že kurz naplnil očekávání všech zúčastněných.

Setkání probíhala na tři etapy – nejprve proběhla první část, která byla zacílena na základní metody, jak navodit bezpečné klima ve skupině dětí. Tam byl prostor pro to, abych na základě své vlastní pedagogické praxe i lektorské zkušenosti a prostřednictvím zajímavých multifunkčních pomůcek s názvem DRUMBEN, interaktivně sdílela s účastnicemi různé formy a metody, které přispívají k rozvoji přirozené skupinové dynamiky a navozují bezpečné klima ve skupině.

V rámci druhé části kurzu se účastnice rozdělily na dvě skupiny. Díky tomu, že v menších skupinách bylo méně pedagogů, mohla jsem nabídnout účastníkům malý, ale velice praktickým výcvikem komunikačních dovedností. Cílem tohoto výcviku bylo připravit zúčastněné na zátěžové komunikační situace, kterým jsou ve svém zaměstnání občas vystaveni, ať už se jedná o komunikaci s dítětem, nebo s dospělým.

Účastnice nejvíce ocenily praktické a interaktivní aktivity, díky kterým měly možnost si všechny komunikační dovednosti vyzkoušet v praxi a věnovat se nácviku konkrétních modelových situací. Projevily zájem o účast v podobném, ale delším výcviku, kde by bylo pro práci s modelovými situacemi daleko více prostoru.

Toto přání si beru k srdci a vyvíjím Komunikační výcvik, který, jak věřím, bude ku prospěchu nejen pedagogům…

 

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..